Absolwent po ukończeniu szkoły kształcącej w zawodzie technik mechatronik będzie przygotowany do rozpoczęcia kształcenia na poziomie politechnicznym na wydziałach, które kształcą inżynierów mechatroników, mechaników, elektryków, elektroników, informatyków i automatyków.
Absolwent posiada umiejętności posługiwania się zaawansowaną wiedzą z zakresu mechatroniki, używaną w urządzeniach i aparaturze diagnostycznej i pomiarowej.
Absolwent przygotowany jest również do twórczej aktywności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów wytwórczych, kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz zarządzania procesami technologicznymi.
Absolwent nabędzie umiejętności z dziedziny inżynierii stanowiącej połączenie mechaniki, elektryki, automatyki, robotyki i technik komputerowych.
Do typowych zadań zawodowych technika mechatronika należy:
- Projektowanie i konstruowanie urządzeń z wykorzystaniem technik komputerowych.
- Obsługa i programowanie robotów przemysłowych.
- Obsługa i programowanie sterowników PLC.
- Automatyka i obsługa urządzeń współczesnych linii produkcyjnych
i montażowych. - Projektowanie i serwis układów sterowania urządzeń i systemów mechatronicznych.
- Diagnostyka i naprawa urządzeń z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych
- Montaż i demontaż urządzeń i systemów mechatronicznych.
W związku z powyższym technik mechatronik może znaleźć zatrudnienie:
- W dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych o zautomatyzowanym
i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym (np. branża Automotive, AGD, obrabiarek CNC itp.), w charakterze pracownika produkcyjnego, pracownika działu utrzymania ruchu, działu remontowego, pracownika niższego szczebla dozoru oraz pracownika – asystenta projektanta i konstruktora. - W małych firmach, w których pracownik spełnia szereg funkcji i zadań od produkcji do utrzymania ruchu.
- Może prowadzić własną działalność gospodarczą (np. usługową) w zakresie napraw i konserwacji urządzeń, które można potocznie nazwać mechatronicznymi.