Przeskocz do treści


Spływ Brdą kajakami, małpie figle w parku linowym, walka o przetrwanie z karabinkiem pneumatycznym w ręku, nocne podchody z mrożącymi krew w żyłach niespodziankami… to tylko niektóre atrakcje, jakie zafundował nam organizator „zielonej szkoły” w samym sercu Borów Tucholskich. W grach i zabawach ochoczo uczestniczyli uczniowie klas 2a, 2b, 3b oraz 1aB, a o ich bezpieczeństwo i dobry nastrój zadbali wychowawcy i opiekunowie grupy: Barbara Gorczyńska, Jacek Lewandowski, Mariusz Łukasiewicz, Jolanta Kalinowska i Hanna Parada – Kłos. Dwudniowy wyjazd 18-19 września 2023 uważamy za udany!!! Już czekamy na kolejne przygody 😉

W piątek 15 września nasza szkoła przyłączyła się do akcji Sprzątanie świata. Tradycyjnie uczniowie wraz z nauczycielami sprzątali teren wokół szkoły. Niestety pomimo różnych kampanii uświadamiających jak dbać o środowisko śmieci jak co roku było sporo.


Bardzo dobrze rozpoczęli sezon nasi uczniowie zajmując wysokie miejsca w III Mitingu Lekkoatletycznym "KASPER-CUP" o puchar Starosty Inowrocławskiego w ramach Narodowego Dnia Sportu.
I miejsce w pchnięciu kulą zajął Emil Puszczykowski
I miejsce w biegu na 400 m. zajął Jakub Pęziak
II miejsce w skoku w dal zajął Krystian Pańczak
III miejsce w skoku wzwyż zajął Eryk Bembnista
III miejsce w sztafecie 4x200 m. zajęli Jakub Ziółkowski, Jakub Pęziak, Filip Świtalski i Eryk Grzegorzewski
IV miejsce w biegu na 200 m. zajął Jakub Ziółkowski
IV miejsce w biegu na 100 m. zajął Bartosz Majer .
W ogólnej klasyfikacji nasza szkoła w kategorii chłopców zdobyła II miejsce ustępując tylko drużynie z Kasprowicza.

Dzisiaj klasy IA I IIIA wraz z polonistkami Hanną Paradą-Kłos i Małgorzatą Wojciechowską na zaproszone Muzeum im. Jana Kasprowicza wzięły udział w wykładzie: "Dwa patriotyzmy. Jak lewicowy polonista obalał komunizm, rzecz o Janie Józefie Lipskim”
W Dzień Solidarności i Wolności w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej miało miejsce spotkanie z wybitnymi badaczami polskiej literatury i historii panami Łukaszem Garbalem z Muzeum Literatury w Warszawie i Bartoszem Kaliskim z Instytutu Historii PAN. To już kolejne z cyklu spotkanie młodzieży z osobowościami polskiej nauki odbywające się pod patronatem Wiesławy Pawłowskiej Starosty Inowrocławskiego.

My już wiemy, ale nie wszyscy wiedzą, że Jan Józef Lipski (1926-1991), jeden z najważniejszych opozycjonistów czasów PRLu, sygnatariusz Listu 59, współzałożyciel KORu, pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego był jednym z najwybitniejszych badaczy twórczości Jana Kasprowicza, redaktorem wspólnie z Romanem Lothem pomnikowych „Pism zebranych Jana Kasprowicza”. 12 grudnia 1990 r. Jan Józef Lipski, już wtedy Senator R.P., na zaproszenie Muzeum im. Jana Kasprowicza gościł w Inowrocławiu. W czasie konferencji naukowej zatytułowanej „Jan Kasprowicz i kultura europejska”, w sali muzeum przy pl. Klasztornym, wygłosił referat „Miejsce Kasprowicza w rozwoju europejskiego ekspresjonizmu”.

Spotkanie poświęcone postaci Jana Józefa Lipskiego poprowadzili Łukasz Garbal z Muzeum Literatury w Warszawie i Bartosz Kaliski z Instytutu Historii PAN.
Na archiwalnych zdjęciach zobaczyliśmy Jana Józefa Lipskiego, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza panią Janinę Sikorską i uczestników konferencji 1990 r.
Spotkanie rozpoczął krótki koncert fortepianowy Wiktora Ptaka - absolwenta PSM w Inowrocławiu i Akademii Muzycznej w Gdańsku. W patriotyczny klimat wprowadziła nas muzyka Fryderyka Chopina 🥰 Nasze polonistki otrzymały książki z dedykacją autora. Jeden egzemplarz książki o J.J. Lipskim powędruje do naszego szkolnego księgozbioru😊

Zapraszamy wszystkich, aby wspomóc naszą szkołę 😀
https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/szkola?partyId=87040019319

Talenciaki należy przynieść do szkoły i wrzucić do specjalnych kartoników😀

Z góry dziękujemy😀❤️