Przeskocz do treści

Z całego serca pragniemy podziękować za ogromne zaangażowanie w akcję „Przybij 5-tkę Ignasiowi”. Dzięki Waszej otwartości, solidarności i wrażliwości na potrzeby innych, udało się zebrać 930,70 zł!

Jesteśmy pełni podziwu i wzruszenia, widząc, jak wielu z Was zrezygnowało z własnych przyjemności, by dorzucić coś do puszki i pomóc małemu Ignasiowi. Wasza postawa to nie tylko wyraz empatii, ale też piękny przykład, że wspólnie możemy zdziałać naprawdę wiele. Szczególne podziękowania składamy Adrianowi Mączyńskiemu z klasy 3aB oraz Alanowi Sali z klasy 2b

Dziękujemy za każdą złotówkę, każdy uśmiech i każde dobre słowo. Jesteście niesamowici!

Z wyrazami wdzięczności opiekunki akcji panie Beata Fengler oraz Aleksandra Harenda-Kiersztan.

W dniu dzisiejszym odbył się Rejonowy Konkurs Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy organizowany przez Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Inowrocławski Oddział PCK. W wydarzeniu wzięły udział cztery szkoły.

Nasza drużyna w skład której weszli: Oczachowski Piotr, Sobierajski Artur, Kosakowski Ryszard, Karpiński Sebastian i Kraszewski Franciszek zajęła IV miejsce.

Konkurs miał na celu nie tylko sprawdzenie umiejętności, ale także zwiększenie świadomości na temat znaczenia szybkiej i prawidłowej reakcji w sytuacjach zagrożenia życia.

Opiekunem młodzieży była pani Jolanta Kalinowska.

W dniu 25 kwietnia 2025 roku w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Inowrocławiu odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych. Był to wyjątkowy moment podsumowania kilku lat nauki, pożegnania z nauczycielami i kolegami ze szkolnych ławek, ale również czas refleksji i wzruszeń.W wydarzeniu, oprócz absolwentów, rodziców i grona pedagogicznego, uczestniczyli także wyjątkowi goście. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Marek Knop – Przewodniczący Rady Powiatu Inowrocławskiego. Gościliśmy również przedstawicieli lokalnego przemysłu: Pana Tomasza Molendę – Prezesa Zarządu Qemetica Soda Polska, któremu towarzyszyli Pan Aleksander Sobieszak – Menedżer HR oraz przedstawicielki działu HR: Pani Adriana Skoczylas-Stefan i Pani Martyna Zarada-Mucha. Obecny był również Pan Dariusz Młodzikowski – Dyrektor Produkcji firmy Saferoad Production.W czasie uroczystości padło wiele ciepłych słów i gratulacji skierowanych do młodzieży, która już niebawem przystąpi do jednego z najważniejszych egzaminów w swoim życiu – matury. Podkreślano rolę wykształcenia technicznego i znaczenie młodych, zdolnych specjalistów dla rozwoju lokalnej gospodarki.Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za obecność, a naszym absolwentom życzymy powodzenia na egzaminach maturalnych oraz wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym!

Dziękujemy także rodzicom naszych absolwentów za słodki poczęstunek, życząc wszystkiego dobrego. Miłe wspomnienia zostaną z nami na lata!!!

10 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy 1aB Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Inowrocławiu uczestniczyli w niezwykle ciekawym spotkaniu z Panem Przemysławem Dorszem, pracownikiem Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, który przybył do szkoły z prezentacją multimedialną pt. „Kujawy – wybrane zagadnienia historyczno-etnograficzne”. Młodzież miała okazję poznać historię regionu, tradycyjne stroje kujawskie, lokalne zwyczaje oraz unikalną gwarę.Szczególną uwagę poświęcono dawnym tradycjom wielkanocnym charakterystycznym dla Kujaw. Pan Przemysław opowiedział m.in. o: Kozie mątewskiej i kozie szymborskiej – barwnych postaciach, które w czasie Wielkanocy wędrowały od domu do domu. Koza, często przebrana w kożuch, z rogami i maską, symbolizowała odradzającą się przyrodę i miała zapewniać urodzaj. Towarzyszyły im śpiewy, muzyka i drobne psoty.

Wybijaniu żuru – zwyczaju symbolicznego kończenia Wielkiego Postu. W Wielką Sobotę tłuczono garnek z żurem, często w widowiskowy sposób – np. rozbijając go o drzwi lub płot – co miało oznaczać pożegnanie postnych potraw i powitanie świątecznego stołu.

Przywołówkach dyngusowych – humorystycznych wierszykach wygłaszanych przez chłopców w Niedzielę Wielkanocną, najczęściej z podwyższenia, np. wozu. W żartobliwy sposób opisywano w nich dziewczęta z okolicy, zapowiadając, która i za co zostanie oblana wodą w Lany Poniedziałek.

Śmigusie-dyngusie, kolorowych palmach i innych wielkanocnych zwyczajach kujawskich, które tworzą niezwykle barwny i żywy obraz tradycji naszego regionu.Serdecznie dziękujemy Panu Przemysławowi za pasjonujące spotkanie i przekazanie tak cennej wiedzy o lokalnym dziedzictwie!

Weekend w „Mechanie” upłynął w rodzinnej atmosferze. Drzwi otwarte to nie tylko prezentacja oferty dla uczniów klas ósmych. To przede wszystkim czas integracji społeczności „Mechana”. Uczniowie, absolwenci i nauczyciele z ogromną kreatywnością tworzyli przestrzeń, która pokazała ich pasje. Sala gimnastyczna i dziedziniec przeistoczyły się w Mechan Motor Show. Można było podziwiać kolekcję rowerów uczniów szkoły. Najstarszy model dwuśladu to rocznik 1971. Fani motoryzacji zaglądali również pod maski polonezów, fiatów 126p i 500 oraz oglądali marki różnych motorowerów. Nieoczywistym połączeniem jest motoryzacja i sztuka, które u nas znalazły się w jednej przestrzeni. Oprócz pojazdów mechanicznych można było podziwiać prace plastyczne uczniów klas poligraficznych: portrety, plakaty teatralne oraz projekty reklam. Uczestnikom święta szkoły towarzyszyły różnorodne emocje. Fani FIFY licznie zgromadzeni przy playstation z euforią reagowali na piłkarskie potyczki swoich kolegów. Z kolei piętro szkoły zgromadziło miłośników szachów, którzy rozgrywali kolejne partie w ogromnym skupieniu. Przy okazji „Drzwi otwartych” odbyły też obchody Dnia Ziemi, które przypadają 22 kwietnia oraz miała miejsce kolejna edycja tradycyjnego „Dnia bez plecaka”. Okazało się, że pralka jest urządzeniem wielofunkcyjnym i może służyć do transportu pomocy naukowych oraz być sprzętem muzycznym. Siłą naszej szkoły jest to, że absolwenci chętnie do niej wracają, gdyż pasje rozwijane w „Mechanie” są często ich codziennością, stąd wzbogacona kolekcja naszych pojazdów mechanicznych. Wszystkich też zachwycił pokaz tańca z szablą w wykonaniu Michała Tabaczyńskiego ubiegłorocznego absolwenta, który 5 kwietnia zafascynował jury programu „Mam talent” w telewizji TVN. Tradycją spotkań z młodzieżą i rodzicami jest wspólne grillowanie pod czujnym okiem dyrektora szkoły Pawła Karólewskiego, które zakończyło weekend pełen atrakcji i rozmów o ścieżce edukacyjnej być może przyszłych uczniów „Mechana”. Dzięki firmie Remsod – sponsorowi poczęstunku – nikt z „Mechana” nie wyszedł głodny. Oprócz społeczności szkolnej, uczniów szkół podstawowych oraz ich rodziców na drzwiach otwartych gościli przedstawiciele firmy Qemetica i klubu RCI. Miło nam było gościć wielkiego fana motoryzacji pana Andrzeja Skrobackiego członka Zarządu Powiatu Inowrocławskiego, który jest organem prowadzącym Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Inowrocławiu.Zapraszamy do „Mechana”!

zdjęcia Wiktor Krzysztof Sibora oraz Radek Olszewski.

Naszą szkołę reprezentowali : Kacper Fryza, Wojciech Czułkowski, Grzegorz Tański, Oskar Furmański, Dominik Kozłowski, Mikołaj Hensel i Kornel Wojtasik. Na 50 uczestników nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca i ambitnie walczyli w każdej partii.

Opiekunem młodzieży był pan Jacek Lewandowski.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie .