Przeskocz do treści

Ważna wystawa

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu przygotowano wystawę „Zbrodnia Katyńska – Pamiętamy”.

Tego dnia oddamy hołd niemal 22 tysiącom ofiar mordu popełnionego na Polakach przez NKWD wiosną 1940 r.

Na wystawie prezentowane będą m.in. listy oficerów wysyłane do rodzin z obozu w Starobielsku, mundur polskiego oficera, nabój z pistoletu TT, m.in. z tych pistoletów strzelano do polskich oficerów, replika orderu Virtuti Militari.

Przybliżone będą także sylwetki polskich oficerów, którzy zginęli w Katyniu, a  związani byli z Powiatem Inowrocławskim.

Są to m.in. Karol Hauke – szef Garnizonu Inowrocław, Zbigniew Czarnek - lekarz Garnizonu, Edward Kwitowski – działacz KS Goplania, powstańcy wielkopolscy: Józef Owczarski – walczył o wyzwolenie Inowrocławia, Marcin Jaworowski i Franciszek Tabaczyński ze Słońska, Feliks Wyborski urodzony w Bachorcach, Ignacy Nowak z Kruszwicy, Michał Dzierzgowski – prezes firmy zbożowej z Pakości, Zdzisław Małaczyński – zięć Jana Kasprowicza.

Ciekawy film w muzeum

11 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu na projekcję filmu „Sara”.

To obraz opowiadający o przyjaźni Sary i Idy, Żydówki i Polki mieszkających w Trzemesznie pod koniec XIX w. Niektóre zdjęcia do niego kręcono w siedzibie muzeum przy ul. Solankowej 33.

W filmie pojawiły się także znajdujące się w zbiorach inowrocławskiego muzeum srebrne precjoza z synagogi w Trzemesznie. Na ozdobnym zwieńczeniu Tory znajduje się informacja o fundatorach. Jednym z nich był Mayer Harwitz, żydowski nauczyciel z Trzemeszna, ojciec tytułowej bohaterki. W filmie wykorzystana została również żydowska chusta modlitewna - tałes ze zbiorów placówki.