Wczoraj Mechana odwiedził niecodzienny gość. Dr Krzysztof Osiński - pracownik naukowy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. przeprowadził wykład na temat: LESZEK BIAŁY (1919-1945) PIERWSZY ŻOŁNIERZ WYKLĘTY Z BYDGOSZCZY.
W ramach lekcji historii każdy z obecnych miał okazję zapoznać się z historią pierwszego „Żołnierza Wyklętego” w naszym regionie, bestialsko zamordowanego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy.
Leszek Biały ps. „Jakub” jest symbolem niezłomności, patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny. Pomimo młodego wieku, w czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej, stając się z czasem szefem łączności w Okręgu Pomorze. Jako przymusowy pracownik w DAG Fabrik Bromberg – jednego z największych zakładów amunicyjnych w hitlerowskich Niemczech, organizował struktury konspiracyjne i przeprowadzał akcje dywersyjne i sabotażowe.
Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Bydgoszczy w 1945 r. Leszek Biały został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, poddany brutalnemu śledztwu, i zamordowany. Jego ciało zakopano na podwórzu siedziby UB. Rodzice, o losie, jaki spotkał ich syna, dowiedzieli się dopiero po dwunastu latach. W 1957 r. doprowadzili do ekshumacji jego szczątków, które pochowali na cmentarzu na bydgoskich Bielawkach. Sprawcy jego śmierci nigdy nie ponieśli żadnej odpowiedzialności za popełnioną zbrodnie.
Krzysztof Osiński – dr nauk humanistycznych w zakresie historii. Pracownik naukowy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy. Specjalizuje się w historii najnowszej regionu kujawsko-pomorskiego, w tym szczególnie dziejach opozycji antykomunistycznej i represjach stanu wojennego. Autor wielu artykułów i książek, w tym m.in. Walka o Wielką Polskę. Narodowa Demokracja wobec rządów sanacji na terenie województwa pomorskiego w latach 1926–1939 (2008); Zarys dziejów NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego 1980–1990 (2010); Internowani w stanie wojennym z województwa bydgoskiego (2011); Kryzys bydgoski 1981. Przyczyny, przebieg, konsekwencje, t. 1–2 (współautor, 2013).
Poniżej krótka fotorelacja ze spotkania