Przeskocz do treści

Tomasz Zagórski
Pro memoria

Z ogromnym żalem przekazujemy informację o śmierci profesora Tomasza Zagórskiego, który zmarł w sobotę 5 czerwca 2021 roku w wieku 59 lat. 

Prof. Tomasz Zagórski ukończył filologię polską na  Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z inowrocławskim „Mechanem” związany od 1990 roku. Nauczycielem był nieszablonowym – zawsze ciekawy młodego człowieka, jego doświadczeń i zainteresowań literackich, aspiracji, życiowych planów i dróg ich realizacji. Dla kolejnych pokoleń swoich wychowanków był „Zagórą”. Czasem sprawiał wrażenie surowego belfra, zawsze jednak poważnie traktował uczniów, nierzadko zarażał ich pasją czytania, ale czytania literatury ważnej, skłaniającej do refleksji. Był w tym autentycznym przewodnikiem – po dziełach sztuki i świecie wartości.

Dla nas – koleżanek z pracy – po prostu Tomek. Dla kolegów – „Zagóra”. Zawsze szarmancki wobec kobiet. Witał nas w pracy szerokim uśmiechem, często zwracając się w niezwykły, pełen ozdobników sposób. Był w tym naprawdę niezrównany… Jego talent poetycki (choć tutaj na pewno zawstydziłby się i powiedział: „jestem tylko rymotwórcą!”) i … głos pozostaną z nami na długo dzięki poematowi poświęconemu „Mechanowi”, który napisał i nagrał z okazji 70-lecia Szkoły. 

Tomek Zagórski miał też wiele talentów i zainteresowań pozaliterackich. Uwielbiał kontakt z przyrodą. Znał niezliczoną liczbę gatunków grzybów, lubił łowić ryby. Wiedział, jakie potrawy można z nich przyrządzić. Wiele lat temu odkrył urodę polskich Tatr i tak często, jak to było możliwe, wędrował po górach, nieustannie się nimi zachwycając. Najchętniej w towarzystwie swoich najbliższych – żony Oli i córki Marysi. 

Nie sposób zamknąć wszelkich wspomnień o Tomku w tych kilku słowach. Był życzliwym i dobrym człowiekiem, serdecznym kolegą, prawdziwym przyjacielem. Będzie nam Go niezmiernie brakowało.

Koleżanki i koledzy z „Mechana”