W piątek 11 grudnia uczniowie grup informatycznych z klasy 1f oraz 3e wraz z wychowawcami – p. Anitą Stramel oraz Barbarą Pietrzak po raz kolejny zawitali w gościnne progi Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW w Bydgoszczy.
Na wstępie dr Piotr Kotlarz w wykładzie „Warto być informatykiem?” przedstawił wady i zalety oraz korzyści płynące z zawodu informatyka.
Dr inż. Dariusz Mikołajewski zaprezentował zagadnienia z zakresu informatyki medycznej oraz sztucznej inteligencji w zastosowaniach biomedycznych. Uczniowie mieli okazję zaznajomić się z kwestiami dotyczącymi między innymi:
- informatyki i jej zastosowania w medycynie,
- biocybernetyki i neurocybernetyki ze szczególnym uwzględnieniem modelowania funkcjonowania pnia mózgu,
- obliczeniowego modelowanie schorzeń, w tym zaburzeń świadomości, oraz neuroplastyczności układu nerwowego,
- systemów sterowania w inżynierii biomedycznej, inżynierii rehabilitacyjnej oraz robotyce medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem egzoszkieletów.
Klasą 1f zajął się mgr Zbigniew Szczepański, który w zajmujący sposób przedstawił kwestie inżynierii odwrotnej (skanowania i drukowania 3D). Jest współczesne pojęcie inżynierskie opisujące zjawisko: podpatrujemy – skanujemy - zapisujemy i wytwarzamy drukując na drukarce 3D.
Klasa 3e zapoznała się z tajnikami współczesnych metod badań nieinwazyjnych, w tym zaawansowanych systemów ultradźwiękowych przedstawionymi przez dr inż. Radosława Drelicha.
Zajęcia były bardzo interesujące. Wszyscy z niecierpliwością już czekamy na kolejną możliwość uczestnictwa w tego typu inicjatywach.