Przeskocz do treści

VIII Minikongres Młodych Matematyków Polskich, organizowany przez Politechnikę Łódzką

Wydarzenie odbyło się 24 września 2021 roku. W konferencji online wzięła udział klasa III i oraz III k na lekcjach matematyki.

Oto co było tematem:

"Turystyka górska i matematyka: twierdzenie o górskiej przełęczy"

Czy, jeśli podczas górskiej wycieczki zechcemy zdobyć dwa szczyty, to będziemy musieli przejść przez dolinę lub przełęcz? Czy, jeśli funkcja dwóch zmiennych ma dwa lokalne maksima, to musi przyjmować także lokalne minimum? Jest jasne, że jeśli funkcja jednej zmiennej , , ma dwa (lokalne) minima, to musi mieć też przynajmniej jedno maksimum. Czy to jest prawdą w przypadku funkcji dwóch zmiennych? Czy znalazłszy się w górskiej kotlinie podczas powrotu do domu natrafimy na przełęcz? Czy można zrobić wygodne siodło dla małpy? A dla psa? Na te i inne pytania odpowiada fascynująca teoria punktów krytycznych.

"Dzielenie z resztą i ułamki okresowe"

Jeśli chcemy zamienić ułamek zwykły na ułamek dziesiętny, możemy otrzymać ułamek dziesiętny skończony lub ułamek dziesiętny nieskończony okresowy. Wykład dotyczy drugiego, ciekawszego przypadku. Omówimy długość okresu i jej związek z liczbami względnie pierwszymi i podamy przykłady ułamków o bardzo długim okresie (do samodzielnego sprawdzenia). Na zakończenie będzie mowa o szczególnej własności pewnych ułamków okresowych, które powstały z ułamka zwykłego mającego w mianowniku liczbę pierwszą.

Spotkanie zorganizowali Beata i Piotr Kornatowscy